فهرست بستن

روند سازمان‌یابی سکولار دموکرات‌ها​

گزارشی از گردش کار در «حزب سکولار دموکرات ایرانیان»

پیش‌درآمد:

در پی انتشار “پیمان‌نامه عصر نو” در تاریخ ١٣ ژوئن ٢٠١٣، و طی مذاکرات انجام شده در نخستین “کنگرهء سکولار دموکرات های ایران” که در تاریخ ١۴ مرداد همان سال برگزار شد، جنبش سکولار دموکراسی ایران” (از این پس “جنبش”) نیز اعلام موجودیت نموده و کمیتهء اجرائی آن مأمور انجام دو وظیفه شد: یکی اداره و انتشار پایگاه رسمی اینترنتی جنبش و دیگری برگزاری کنگرهء سالانهء سکولار دموکرات های ایران. همچنین جمعی از کوشندگان سیاسی به شرکت در نهادی به نام «شورای مشاوران جنبش» دعوت شدند.

در سومین کنگرهء سکولار دموکرات‌های ایران) فرانکفورت، ژوئیه ٢٠١۵) اندیشه متشکل شدن سکولار دموکرات‌ها در یک تشکیلات سیاسی مستقل و منسجم توسط آقای اسماعیل نوری علا مطرح گردید. بخصوص که در ماه های پس از کنگرهء سوم، اختلافات بین شرکت کنندگان در “شورای مشاوران” عملا این شورا را به صحنه منازاعه تبدیل کرد و آن شورا سرانجام پس استعفای عده‌ای از اعضاء آن، در آستانهء تشکیل، منحل شد.

اواخر سپتامبر ٢٠١۵ آقای نوری علا، با فرستادن نامه‌ای به تعدادی از اعضای “شورای مشاوران”، آن‌ها را دعوت نمود تا به اتفاق ایشان «هستهء مؤسسِ» تشکیلات مستقل و منسجم سکولار دموکرات‌های ایرانیان را در قالب یک حزب سیاسی بوجود آورند، که عده ای به این دعوت پاسخ مثبت دادند.

هسته موسس

اولین نشست “هستهء موسس” در تاریخ ۵ اکتبر ٢٠١۵ با استفاده از نرم افزار «اسکایپ» برگزار گردید. این هسته توانست، با برگزاری بیش از ۵٠ نشست و صرف ١۵٠ ساعت رایزنی و همفکری، نسخهء اول مرامنامه و بنیادنامهء «حزب سکولار دموکرات‌های ایرانیان» را تدوین کند. این متن ها و اصلاحات بعدی آنها بر روس پایگاه رسمی حزب به آدرس زیر موجود است.

تأسیس و اعلام موجودیت حزب سکولار دموکرات ایرانیان

اولین جلسه رسمی و درونی حزب سکولار دموکرات ایرانیان، برای تصویب مرامنامه و بنیادنامه و انجام انتخابات داخلی حزب، در تاریج ١۴ مرداد ١٣٩۵ (سالروز پیروزی انقلاب مشروطیت) برگزار گردید.

سپس در روز اول کنگرهء چهارم سکولار دموکرات های ایران در هامبورگ (آلمان)، در تاریخ 10 سپتامبر 2016 حزب سکولار دموکرات ایرانیان اعلام موجودیت کرد. متن بیانیهء اعلام موجودیت حزب در پایان این گزارش آمده است.

کنگرهء مؤسس حزب، کنگره های سالیانه و نشست های هفتگی

پس از اعلام موجودیت، اولین نشست حزب با عنوان “کنگرهء موسس” با شرکت اعضای حزب و تعدادی از مهمانان در تاریخ ١٢ سپتامبر ٢٠١۶ در شهر هامبورگ تشکیل شد.

دومین کنگره حزب در تاریخ …… و کنگره سوم روز …….. برگزار گردیدند. در این کنگره ها اسناد حزب شامل تصحیحاتی در مرامنامه و بنیادنامه حزب، گزارش مالی، گزارش دوره گذشته و برنامه آینده نگر برای سال پیش رو به تصویب رسیدند. در عین حال این کنگره ها دبیرکل حزب و اعضای شورای مرکزی را برای دوره سال مربوطه انتخاب نمودند.

شورای مرکزی حزب

بر پایه آخرین بنیادنامه حزب شورای مرکزی (شورا) وظایف زیر را بعهده دارد:

– تعیین سیاست های اجرائی حزب

– تعیین مواضع حزب در موارد لازم

– نظارت بر کلیهء فعالیت های حزب

– بررسی و تصویب آئین نامه ها و مقررات

جلسات شورای مرکزی بطور هفتگی برگزار می گردند و سپس رئیس شورا در نشست های عمومی اعضا که بصورت هفتگی برگزار می گردند تصمیمات و فعالیت های شورا را به آگاهی اعضا رسانده و پاسخگوی پرسش های آنان است.

دبیرکل حزب

بر پایه آخرین بنیادنامه حزب دبیرکل وظایف و مسئولیت های زیر را بعهده دارد:

– سخنگوئی حزب

– اجرای مصوبات شورای مرکزی

– نظارت و تصمیم گیری و مدیریت امور اجرائی و، از این دست، دفاتر حزب

دفاتر حزب

– دفتر انتشارات، شامل: سایت حزب، خبرگزاری حزب (خبرگاه) و گاهنامه گیتی مداری

– دفتر رسانه های اجتماعی شامل فعالیت در اینستاگرام، تویتر، فیسبوک، یوتیوب، تلگرام

– دفتر عضویت ها که وظیفه عضوگیری و مدیریت کادرسازی اعضا را بعهده دارد

– دفتر دیدبان رسانه ها و سازمان های سیاسی که فعالیتش بر روی رصد کردن سازمان های سیاسی و رسانه ها متمرکز است

– دفتر روابط با سازمان های سیاسی و بین المللی

– دفتر فنی و امور انفورماتیک

– دفتر امور حقوقی و داوری

در رابطه با فعالیت های گوناگون دفاتر حزب می توان به تولیدات قابل توجه این دفاتر اشاره کرد:

سایت حزب

این سایت اولین بار در تاریخ ١۴ دیماه ١٣٩۵ (١ ژانویه ٢٠١٧) روی اینترنت قرار گرفت. سایت حزب سکولار دموکرات ایرانیان سایتی است برای آگاهی رسانی پیرامون اسناد پایه ای حزب و مواضع رسمی آن است. علاقمندان به تماس با حزب و یا کسانی که مایل به آشنائی با حزب و عضویت در آن هستند می توانند از اطلاعات در دسترس در این سایت استفاده نمایند.

نشریه «گیتی مداری»

اولین شماره این نشریه با عنوان “فصل نامه گیتی مداری” منتشر شد در تاریخ ٢٢ بهمن ١٣٩۵ (١٠ فوریه ٢٠١٧) منتشر شد و تاکنون ٧ شماره از این نشریه در دسترس خوانندگان قرار گرفته که شمارهأ هفتم آن را با موضوع “سکولاریسم نو” هم اکنون مطالعه می کنید

خبرگاه،

در میان فعالیت های انتشاراتی و رسانه ای حزب جای یک خبرگزاری که بتواند در عین حال منعکس کنندهء نظرات و مواضع اعضاء حزب باشد خالی بود. در اوائل اسفند ١٣٩٧ تیمی از میان کادرهای حزب برای پایه گذاری خبرگزاری دور هم آمده و به گردآوری خبر پرداخت. به این ترتیب خبرگاه، خبرگزاری حزب سکولار دموکرات ایرانیان از اول فروردین ١٣٩٨ رسما روی اینترنت قرار گرفت. خبرگاه بطور روزانه آخرین اخبار را در بخش های مختلف دسته بندی کرده و مزین به “یادداشت روز” هر روز در دسترس همگان قرار می دهد.

شرکت اعضای حزب در رسانه ها،

دفتر رسانه های اجتماعی در رسانه های گوناگون با نام حزب سکولار دموکرات ایرانیان فعالیت دارد. در کنار فعالیت در اینستاگرام، تویتر، تلگرام و فیسبوک، دفتر رسانه ها به تولید ویدیوهای آموزشی برای مرکز مطالعات سکولار دموکراسی پرداخته و تا کنون چند ویدیوی دیدنی با کیفیت تکنیکی خوب در اختیار بینندگان گذاشته است. افزون بر این اعضای حزب در برنامه های تلویزیونی متعدد شرکت داشته و علاوه بر روشنگری پیرامون موضوعات مختلف هم میهنان را از مواضع حزب آگاه می سازند.

تلویزیون حزب سکولار دموکرات ایرانیان

از زمان پایه ریزی، حزب ما در صدد ایجاد یک تلویزیون مستقل بوده که برنامه هایش از طریق ماهواره در دسترس هم میهنان درون ایران قرار گیرد. این پروژه به محدودیت های مالی تاکنون عملی نگردیده است. به این خاطر حزب ما در صدد ارائه برنامه خود در یکی از کانال های ماهواره ای است که ایران را نیز پوشش می دهد.

شرکت فعال اعضای حزب در مهستان،

پس از اعلام پایه ریزی مهستان جنبش سکولار دموکراسی ایران که در تاریخ ٧ آبان ١٣٩۶ (٢٩ اکتبر ٢٠١٧) و در جریان کنگره سکولار دموکرات های ایران در شهر کلن آلمان نوید داده شد، حزب سکولار دموکرات ایرانیان فعالانه در تشکیل عملی مهستان شرکت نمود. اعضای حزب به مهستان پیوستند و خدمات عملی و تکنیکی حزب در اختیار مهستان قرار گرفت.

جلسات عمومی اعضاء

این جلسات (چهار ساعته) بطور هفتگی و برپایه دستور جلسه ای که از پیش برای اعضا فرستاده می شود در یکی از تالارهای اپلیکیشن زووم برگزار می گردند. در این جلسات در کنار موضوعات حزبی و تشکیلاتی به آموزش و کادرسازی پرداخته می شود. درس های منظم آقای نوری علا همراه با پرسش و پاسخ و ابراز نظر شرکت کنندگان دستیابی به زبان مشترک اعضای حزب را ممکن ساخته است. کوتاه این دستور جلسات عمومی بر مدار موضوعات زیر تعیین می گردند:

– آشنائی اعضاء با یکدیگر

– آشنائی با حزب و پیشینه آن

– آشنائی با مفاهیم کاربردی در مرامنامهء و بنیادنامه حزب

– بررسی اخبار و اوضاع سیاسی ایران، مربوط به ایران

– ارتباطات با بیرون حزب در راه تشکیل یک آلنرناتیو سکولار دموکرات

علیرغم این‌که این جلسات برای تصمیم گیری در مورد فعالیت های حزب تشکیل نمی شوند اما شرکت کنندگان در نشست می‌توانند موارد و مطالبی را برای طرح و بررسی و تصمیم گیری در مدیریت اجرائی و یا در شورای مرکزی پیشنهاد نمایند.

روند پذیرش عضویت در حزب

دفتر عضویت ها یکی از قدیمی ترین دفاتر حزب است که فعالیت خود را بر پایهء بنیادنامه حزب در مواد مربوط به اعضا انجام می دهد. ورودی جذب اعضای جدید به حزب با یک روند یا پروسه آشنائی متقابل همراه است که می تواند تا شش ماه بودجه زمانی داشته باشد. در طول این روند متقاضی عضویت و حزب با یکدیگر آشنا شده و در پایان برای طرفین روشن خواهد شد که عضویت رسمی در حزب بایسته است یا نه. گام های به عضویت رسمی درآمدن متقاضیان بطور کوتاه به این شرح است:

– دریافت درخواست آشنائی با حزب که فرم آن روی سایت حزب در دسترس است

– بررسی پیشینه درخواست کننده و تعیین نیاز به مصاحبه

– مصاحبه با درخواست کننده و روشن شدن همراهی با مرام نامه، بنیادنامه و مواضع حزب

– دعوت از درخواست کننده برای شرکت در نشست های عمومی که هفتگی برگزار می گردند

– پس از به پایان رسیدن دوره آشنائی (حداکثر شش ماه) به تقاضای کتبی درخواست کننده، نظر مثبت دبیر دفتر عضویت ها و پس از تصویب شورای مرکزی متقاضی به عضویت رسمی حزب در می آید. ناگفته نماند که اعضای رسمی حزب موظف هستند در یکی از دفاتر فعالیت نمایند

امور مالی

امور مالی حزب از طریق خزانه داری حزب صورت می گیرد. دریافت ها عموما مبالغی هستند که اعضا به عنوان حق عضویت یا کمک می پردازند و پرداخت ها بروی مخارج جاری حزب متمرکز می باشند. در کنار حق عضویت ها هواداران ما هر از گاه مبلغی به حساب حزب واریز می نمایند. آقای نوری علا خزانه‌دار حزب هر سال گزارش و صورت وضعیت امور مالی را طی سندی جداگانه به کنگره حزب ارائه می کنند.

دفتر دیدبان رسانه‌ها

این دفتر در سال ٢٠١٨ پایه ریزی شد و وظیفه اولیه این دفتر رصد کردن شخصیت‌ها و سازمان‌های سیاسی و ارائه گزارش حاصل کار به مسئولین و نشست‌های عمومی حزب است.

سیاست حزب در مورد فعالیتهای بیرون از خود

حزب ما، از زمان فعالیت “هیئت موسس” تا هم اکنون، فعالیت بیرونی خود را بر “انجام کار کلان” پایه‌ریزی نموده و در راستای شرکت در سایر فعالیت های مرسوم دیگر احزاب کمتر فعالیت داشته است. حزب ما کار کلان را در مدار کوشش برای استقرار یک حکومت سکولار دموکرات در ایران از راه ایجاد آلترناتیوی با مشخصه سکولار دموکراتیک، سرنگونی و سپس انحلال نظام حکومت اسلامی از طریق راه‌اندازی مجلس موسسان، تصویب قانون اساسی سکولار دموکرات، همه پرسی برای تعیین شکل ریاست نمادین کشور (جمهوری یا پادشاهی) و انتخابات آزاد برای تشکیل پارلمان ملی تعریف می‌کند. مشخصات عملی این کار کلان در دوره “پیشگامی” حزب عبارتند از:

– ایجاد تشکیلاتی مستقل و منسجم از سکولار دموکرات‌های ایرانی.

– ترویج اندیشه سکولار دموکراسی به عنوان آلترناتیو حکومت اسلامی مسلط بر ایران.

– ایجاد جایگاهی در خور برای طیف سکولار دموکرات‌ها در میان مخالفین حکومت اسلامی.

– تلاش برای جلب سازمان‌های باورمند به سکولار دموکراسی به منظور ایجاد پلاتفرمی برای تشکیل نیروی آلترناتیو.

– تشکیل جبهه‌ای از سازمان‌های سکولار دموکرات به‌عنوان آلترناتیو حکومت اسلامی.

– تدوین برنامه‌های سیاسی، اقتصادی و حقوقی بمنظور (شرکت در تدوین پیش‌نویس قانون اساسی جدید و همه پرسی ها و انتخابات ناشی از آن)

برای تحقق اهداف فوق، به استثنای “تدوین برنامه‌های سیاسی، اقتصادی و حقوقی” که فرصت کار تفصیلی بر روی آن تاکنون پیش نیامده، اعضای حزب در سایر موارد فعال بوده‌اند که شرح آن مختصراً در ادامه خواهد آمد.

در زمینهء انجام “کارهای مرسوم” احزاب دیگر، فعالیت حزب ما عمدا و آگاهانه چشم‌گیر نبوده ‌است. حرب ما از همان ابتدا تصمیم گرفت که در مرحله فعلی حیات خود، تشکیلاتی “آکسیونی” و “ماشین صدور بیانیه و پتیشن” و از این قبیل نباشد. سازماندهی یا شرکت در آکسیون‌های چند نفره، تبدیل شدن به ماشین صدور بیانیه‌های تکراری و بدون خواننده را حزب ما در مسیر تحقق کار کلان حزب ندانسته است.

در زمینهء تلاش برای ایجاد آلترناتیو حکومت اسلامی با مشخصه سکولار دموکراتیک موفق ترین اقدام حزب ما رابطه منظم و دوستانه با حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) بوده است. این رابطه با تأکید بر احترام متقابل به اندیشه ها و آرمان های مختلف دو حزب توانسته است برای سرنگونی حکومت اسلامی مسلط بر ایران و استقرار یک نظام دموکراتیک و سکولار ائتلافی تازه در سپهر سیاسی ایران تشکیل دهد. حزب پادشاهی (پارلمانی) خواه مشروطه ایران و حزب جمهوریخواه سکولار دموکرات ایرانیان با تکیه به باورهای مشترک شان توانسته اند تاکنون شش اعلامیه مشترک منتشر نمایند. پذیرش اصل اصلاح ناپذیر بودن رژیم اسلامی، اصل جمهوریت مردم، ثانوی بودن شکل حکومت (پادشاهی پارلمانی یا جمهوری پارلمانی) و اولویت رفراندم تصویب قانون اساسی بر همه پرسی برای تعیین شکل حکومت نکات پایه ای این ائتلاف است.

در عین حال تلاش این دو حزب برای تشکیل یک جبهه ائتلافی متشکل از احزاب و سازمان های دموکراسی خواه و سکولار همچنان در جریان است و امید می رود که در آینده بسیار نزدیک جبهه مورد بحث که نام آن هنوز تعیین نشده است اعلام موجودیت نماید.

منوچهر یزدیان

١۶ اردیبهشت ١٣٩٨ – ۶ ماه مه ٢٠١٩

***

سند اعلام موجودیت حزب سکولار دموکرات ایرانیان

بنام آبادی کشور بزرگ ایران و آزادی، رفاه و سرفرازی ایرانیان

امضاء کنندگان سند حاضر، الهام گرفته از «پیمان نامهء عصر نو» و جنبش سکولار دمکراسىِ برآمده از آن، همچنین با تکیه بر تجربه های به دست آمده، و پدنبال شرکت در سه کنگرهء سکولار دموکرات های ایران، بدین نتیجه رسیده اند که سکولار دموکرات های منفرد ایران، برای دستیابی به توان لازم در راستای شراکت مؤثر در روند ایجاد آلترناتیوی در برابر حکومت اسلامی مسلط بر ایران، و سپس منسجم شدن در راستای مبارزات انتخاباتی آینده در ایران آزاد، چاره ای جز متشکل شدن ندارند و، هم برای امروز و هم برای آن فردا، باید دارای تشکیلات سیاسی خاص خود باشند و این تشکیلات پدیده ای جز یک حزب سیاسی نیست؛ اما حزبی که ناگزیر باید دارای عمری دو بخشی باشد، یکی در دوران غربت و تبعید که می توان آن را «دوران پیشگامی»دانست و یکی در دوران پس از انحلال حکومت اسلامی که در آن انجام و اِعمال وظایف روشن یک حزب سیاسی ممکن می شود.

جمع ما، اکنون و بدین وسیله، با افتخار اعلام می کند که طی یک سال گذشته، با برگزاری بیش از پنجاه جلسه و 150 ساعت رایزنی و همفکری، توانسته است مرامنامه و بنیادنامهء چنان تشکیلاتی را تدوین کرده و آنها را در سایت مخصوص این حزب، که از امروز، در سرآغاز کار کنگرهء چهارم سکولار دموکرات های ایران، کار خود را آغاز می کند، در اختیار هموطنان علاقمند بگذارد.

این اسناد، که در کنگره های آیندهء حزب تکمیل خواهند شد، با ارائهء نقطه نظرهائی سکولار دموکرات در مورد مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، زمینه را برای آغاز عضوگیری و فعالیت حزب در راستای شراکت در روند آلترناتیو سازی فراهم می آورند. و آنگاه، در آن زمان که فرصت تاریخی و گریزناپذیر فروپاشی حکومت اسلامی از راه می رسد و در پی آن همهء ملزومات برای فعالیت رسمی احزاب و سازمان های سیاسی ممکن می شود، سبب ساز آن می گردند که این حزب نیز بتواند در مسیر شراکت در تدوین قانون اساسی سکولار دموکرات آیندهء ایران و نیز شراکت در مبارزه برای به دست گرفتن زمام مدیریت کشور از طریق انتخابات آزاد اقدام نماید.

جمع کوچک ما، بی آنکه در روزها و ماه ها و سال های آینده برای خود در قبال آنانی که از این پس به جمع پیشگامان می پیوندند حق و امتیاز ویژه ای قائل باشد، از همهء هموطنانی که فکر می کنند در امروزِ مبارزه با حکومت اسلامی مسلط بر ایران و در فردایّ آزاد ایران وجود یک حزب منسجم سیاسی سکولار دموکرات می تواند تجلی گاه اندیشهء سکولار دموکراسی و نگهبان آن از گزند حملات تمامیت خواه باشد، دعوت می کند که در این مسیر سازندگی و آینده نگری، با مطالعهء مرامنامه و اساسنامهء «حزب سکولار دموکرات ایرانیان» به این حزب بپیوندند و در راستای شراکت در ساختن یک ایران آزاد و آباد و سکولار دموکرات خدمت گذار وطن خود شوند.

درهای این تشکل از امروز بروی همهء ایران دوستان سکولار دموکرات باز است و ما چشم براه یارانی هستیم که منافع ملت ایران را برتر از هر امری دانسته و برای بازسازی ایران سرفراز آینده آمادهء کنشگری سیاسی و سازنده باشند.

با تشکر از همهء یارانی که در این راه ما را راهنمائی کرده و به ما مشورت داده اند، بخصوص دوستان گرامی آقایان شهرام آریان و مهدی مفخمی.

با شادباش مجدد برای برگزاری چهارمین کنگرهء سکولارهای دموکرات ایران ​ و با آرزوی هر چه مستحکم تر شدن صفوف نیروهاى سکولار دمکرات انحلال طلب ایران! مؤسسان و اعضاء شورای موقت مرکزی حزب سکولار دموکرات ایرانیان تا تشکیل کنگرهء اول حزب مجید آژنگ، رضا اسماعیلی، حسن اعتمادی، محسن ذاکری، مهدی رضائی تازیک، مهین سلطانی، نسترن علیی، مریخ مرادی، اسماعیل نوری‌علا، احمد وحدانی، منوچهر یزدیان

٢٠ شهریور ١٣٩۵ – ١٠ سپتامبر ٢٠١۶، هامبورگ – آلمان

۱ Comment

  1. محسن گندمکار

    با درود به مردان وزنان غیرتمند ایران بزرگ
    شما نحوه ونوع مبارزه برای سرنگونی حکومت دینی را کاملا توضیح نداده اید لطفا روش مبارزاتی خود را روشن بفرمایید متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *