فهرست بستن

روند سازمان‌یابی سکولار دموکرات‌ها​

گزارشی از گردش کار در «حزب سکولار دموکرات ایرانیان»

پیش‌درآمد:

در پی انتشار “پیمان‌نامه عصر نو” در تاریخ ١٣ ژوئن ٢٠١٣، و طی مذاکرات انجام شده در نخستين “کنگرهء سکولار دموکرات های ايران” که در تاريخ ١٤ مرداد همان سال برگزار شد، جنبش سکولار دموکراسی ایران” (از این پس “جنبش”) نيز اعلام موجودیت نموده و کميتهء اجرائی آن مأمور انجام دو وظيفه شد: يکی اداره و انتشار پايگاه رسمی اينترنتی جنبش و ديگری برگزاری کنگرهء سالانهء سکولار دموکرات های ايران. همچنين جمعی از کوشندگان سياسی به شرکت در نهادی به نام «شورای مشاوران جنبش» دعوت شدند.

در سومین کنگرهء سکولار دموکرات‌های ایران) فرانکفورت، ژوئیه ٢٠١٥) اندیشه متشکل شدن سکولار دموکرات‌ها در یک تشکیلات سياسی مستقل و منسجم توسط آقای اسماعيل نوری علا مطرح گردید. بخصوص که در ماه های پس از کنگرهء سوم، اختلافات بین شرکت کنندگان در “شورای مشاوران” عملا اين شورا را به صحنه منازاعه تبدیل کرد و آن شورا سرانجام پس استعفای عده‌ای از اعضاء آن، در آستانهء تشکيل، منحل شد.

اواخر سپتامبر ٢٠١٥ آقای نوری علا، با فرستادن نامه‌ای به تعدادی از اعضای “شورای مشاوران”، آن‌ها را دعوت نمود تا به اتفاق ایشان «هستهء مؤسسِ» تشکیلات مستقل و منسجم سکولار دموکرات‌های ایرانيان را در قالب يک حزب سياسی بوجود آورند، که عده ای به این دعوت پاسخ مثبت دادند.

هسته موسس

اولین نشست “هستهء موسس” در تاریخ ٥ اکتبر ٢٠١٥ با استفاده از نرم افزار «اسکایپ» برگزار گردید. این هسته توانست، با برگزاری بيش از ٥٠ نشست و صرف ١٥٠ ساعت رايزنی و همفکری، نسخهء اول مرامنامه و بنيادنامهء «حزب سکولار دموکرات‌های ایرانيان» را تدوين کند. اين متن ها و اصلاحات بعدی آنها بر روس پايگاه رسمی حزب به آدرس زير موجود است.

تأسيس و اعلام موجوديت حزب سکولار دموکرات ایرانیان

اولین جلسه رسمی و درونی حزب سکولار دموکرات ایرانیان، برای تصويب مرامنامه و بنيادنامه و انجام انتخابات داخلی حزب، در تاریج ١٤ مرداد ١٣٩٥ (سالروز پیروزی انقلاب مشروطیت) برگزار گردید.

سپس در روز اول کنگرهء چهارم سکولار دموکرات های ايران در هامبورگ (آلمان)، در تاريخ 10 سپتامبر 2016 حزب سکولار دموکرات ايرانيان اعلام موجوديت کرد. متن بيانيهء اعلام موجوديت حزب در پايان اين گزارش آمده است.

کنگرهء مؤسس حزب، کنگره های سالیانه و نشست های هفتگی

پس از اعلام موجودیت، اولین نشست حزب با عنوان “کنگرهء موسس” با شرکت اعضای حزب و تعدادی از مهمانان در تاریخ ١٢ سپتامبر ٢٠١٦ در شهر هامبورگ تشکیل شد.

دومین کنگره حزب در تاریخ …… و کنگره سوم روز …….. برگزار گردیدند. در این کنگره ها اسناد حزب شامل تصحیحاتی در مرامنامه و بنیادنامه حزب، گزارش مالی، گزارش دوره گذشته و برنامه آینده نگر برای سال پیش رو به تصویب رسیدند. در عین حال این کنگره ها دبیرکل حزب و اعضای شورای مرکزی را برای دوره سال مربوطه انتخاب نمودند.

شورای مرکزی حزب

بر پایه آخرین بنیادنامه حزب شورای مرکزی (شورا) وظایف زیر را بعهده دارد:

– تعيين سياست های اجرائی حزب

– تعيين مواضع حزب در موارد لازم

– نظارت بر کليهء فعاليت های حزب

– بررسی و تصويب آئين نامه ها و مقررات

جلسات شورای مرکزی بطور هفتگی برگزار می گردند و سپس رئیس شورا در نشست های عمومی اعضا که بصورت هفتگی برگزار می گردند تصمیمات و فعالیت های شورا را به آگاهی اعضا رسانده و پاسخگوی پرسش های آنان است.

دبیرکل حزب

بر پایه آخرین بنیادنامه حزب دبیرکل وظایف و مسئولیت های زیر را بعهده دارد:

– سخنگوئی حزب

– اجرای مصوبات شورای مرکزی

– نظارت و تصميم گيری و مديريت امور اجرائی و، از اين دست، دفاتر حزب

دفاتر حزب

– دفتر انتشارات، شامل: سایت حزب، خبرگزاری حزب (خبرگاه) و گاهنامه گیتی مداری

– دفتر رسانه های اجتماعی شامل فعالیت در اینستاگرام، تویتر، فیسبوک، یوتیوب، تلگرام

– دفتر عضویت ها که وظیفه عضوگیری و مدیریت کادرسازی اعضا را بعهده دارد

– دفتر دیدبان رسانه ها و سازمان های سیاسی که فعالیتش بر روی رصد کردن سازمان های سیاسی و رسانه ها متمرکز است

– دفتر روابط با سازمان های سیاسی و بین المللی

– دفتر فنی و امور انفورماتيک

– دفتر امور حقوقی و داوری

در رابطه با فعالیت های گوناگون دفاتر حزب می توان به تولیدات قابل توجه این دفاتر اشاره کرد:

سایت حزب

این سایت اولین بار در تاریخ ١٤ دیماه ١٣٩٥ (١ ژانویه ٢٠١٧) روی اینترنت قرار گرفت. سایت حزب سکولار دموکرات ایرانیان سایتی است برای آگاهی رسانی پیرامون اسناد پایه ای حزب و مواضع رسمی آن است. علاقمندان به تماس با حزب و یا کسانی که مایل به آشنائی با حزب و عضویت در آن هستند می توانند از اطلاعات در دسترس در این سایت استفاده نمایند.

نشريه «گیتی مداری»

اولین شماره این نشریه با عنوان “فصل نامه گیتی مداری” منتشر شد در تاریخ ٢٢ بهمن ١٣٩٥ (١٠ فوریه ٢٠١٧) منتشر شد و تاکنون ٧ شماره از این نشریه در دسترس خوانندگان قرار گرفته که شمارهأ هفتم آن را با موضوع “سکولاریسم نو” هم اکنون مطالعه می کنيد

خبرگاه،

در میان فعالیت های انتشاراتی و رسانه ای حزب جای یک خبرگزاری که بتواند در عين حال منعکس کنندهء نظرات و مواضع اعضاء حزب باشد خالی بود. در اوائل اسفند ١٣٩٧ تیمی از میان کادرهای حزب برای پایه گذاری خبرگزاری دور هم آمده و به گردآوری خبر پرداخت. به این ترتیب خبرگاه، خبرگزاری حزب سکولار دموکرات ایرانیان از اول فروردین ١٣٩٨ رسما روی اینترنت قرار گرفت. خبرگاه بطور روزانه آخرین اخبار را در بخش های مختلف دسته بندی کرده و مزین به “یادداشت روز” هر روز در دسترس همگان قرار می دهد.

شرکت اعضای حزب در رسانه ها،

دفتر رسانه های اجتماعی در رسانه های گوناگون با نام حزب سکولار دموکرات ایرانیان فعالیت دارد. در کنار فعالیت در اینستاگرام، تویتر، تلگرام و فیسبوک، دفتر رسانه ها به تولید ویدیوهای آموزشی برای مرکز مطالعات سکولار دموکراسی پرداخته و تا کنون چند ویدیوی دیدنی با کیفیت تکنیکی خوب در اختیار بینندگان گذاشته است. افزون بر این اعضای حزب در برنامه های تلویزیونی متعدد شرکت داشته و علاوه بر روشنگری پیرامون موضوعات مختلف هم میهنان را از مواضع حزب آگاه می سازند.

تلویزیون حزب سکولار دموکرات ایرانیان

از زمان پایه ریزی، حزب ما در صدد ایجاد یک تلویزیون مستقل بوده که برنامه هایش از طریق ماهواره در دسترس هم میهنان درون ایران قرار گیرد. این پروژه به محدودیت های مالی تاکنون عملی نگردیده است. به این خاطر حزب ما در صدد ارائه برنامه خود در یکی از کانال های ماهواره ای است که ایران را نیز پوشش می دهد.

شرکت فعال اعضای حزب در مهستان،

پس از اعلام پایه ریزی مهستان جنبش سکولار دموکراسی ایران که در تاریخ ٧ آبان ١٣٩٦ (٢٩ اکتبر ٢٠١٧) و در جریان کنگره سکولار دموکرات های ایران در شهر کلن آلمان نوید داده شد، حزب سکولار دموکرات ایرانیان فعالانه در تشکیل عملی مهستان شرکت نمود. اعضای حزب به مهستان پیوستند و خدمات عملی و تکنیکی حزب در اختیار مهستان قرار گرفت.

جلسات عمومی اعضاء

این جلسات (چهار ساعته) بطور هفتگی و برپایه دستور جلسه ای که از پیش برای اعضا فرستاده می شود در یکی از تالارهای اپلیکیشن زووم برگزار می گردند. در این جلسات در کنار موضوعات حزبی و تشکیلاتی به آموزش و کادرسازی پرداخته می شود. درس های منظم آقای نوری علا همراه با پرسش و پاسخ و ابراز نظر شرکت کنندگان دستیابی به زبان مشترک اعضای حزب را ممکن ساخته است. کوتاه این دستور جلسات عمومی بر مدار موضوعات زیر تعيين می گردند:

– آشنائی اعضاء با يکديگر

– آشنائی با حزب و پیشینه آن

– آشنائی با مفاهيم کاربردی در مرامنامهء و بنیادنامه حزب

– بررسی اخبار و اوضاع سياسی ايران، مربوط به ایران

– ارتباطات با بیرون حزب در راه تشکیل یک آلنرناتیو سکولار دموکرات

علیرغم این‌که اين جلسات برای تصميم گيری در مورد فعاليت های حزب تشکيل نمی شوند اما شرکت کنندگان در نشست می‌توانند موارد و مطالبی را برای طرح و بررسی و تصمیم گیری در مدیریت اجرائی و یا در شورای مرکزی پيشنهاد نمایند.

روند پذيرش عضویت در حزب

دفتر عضویت ها یکی از قدیمی ترین دفاتر حزب است که فعالیت خود را بر پایهء بنیادنامه حزب در مواد مربوط به اعضا انجام می دهد. ورودی جذب اعضای جدید به حزب با یک روند یا پروسه آشنائی متقابل همراه است که می تواند تا شش ماه بودجه زمانی داشته باشد. در طول این روند متقاضی عضویت و حزب با یکدیگر آشنا شده و در پایان برای طرفین روشن خواهد شد که عضویت رسمی در حزب بایسته است یا نه. گام های به عضویت رسمی درآمدن متقاضیان بطور کوتاه به این شرح است:

– دریافت درخواست آشنائی با حزب که فرم آن روی سایت حزب در دسترس است

– بررسی پیشینه درخواست کننده و تعیین نیاز به مصاحبه

– مصاحبه با درخواست کننده و روشن شدن همراهی با مرام نامه، بنیادنامه و مواضع حزب

– دعوت از درخواست کننده برای شرکت در نشست های عمومی که هفتگی برگزار می گردند

– پس از به پایان رسیدن دوره آشنائی (حداکثر شش ماه) به تقاضای کتبی درخواست کننده، نظر مثبت دبیر دفتر عضویت ها و پس از تصویب شورای مرکزی متقاضی به عضویت رسمی حزب در می آید. ناگفته نماند که اعضای رسمی حزب موظف هستند در یکی از دفاتر فعالیت نمایند

امور مالی

امور مالی حزب از طریق خزانه داری حزب صورت می گیرد. دریافت ها عموما مبالغی هستند که اعضا به عنوان حق عضویت يا کمک می پردازند و پرداخت ها بروی مخارج جاری حزب متمرکز می باشند. در کنار حق عضویت ها هواداران ما هر از گاه مبلغی به حساب حزب واریز می نمایند. آقای نوری علا خزانه‌دار حزب هر سال گزارش و صورت وضعیت امور مالی را طی سندی جداگانه به کنگره حزب ارائه می کنند.

دفتر دیدبان رسانه‌ها

این دفتر در سال ٢٠١٨ پایه ریزی شد و وظیفه اولیه این دفتر رصد کردن شخصیت‌ها و سازمان‌های سیاسی و ارائه گزارش حاصل کار به مسئولین و نشست‌های عمومی حزب است.

سیاست حزب در مورد فعالیتهای بیرون از خود

حزب ما، از زمان فعاليت “هیئت موسس” تا هم اکنون، فعالیت بیرونی خود را بر “انجام کار کلان” پایه‌ریزی نموده و در راستای شرکت در ساير فعاليت های مرسوم دیگر احزاب کمتر فعاليت داشته است. حزب ما کار کلان را در مدار کوشش برای استقرار یک حکومت سکولار دموکرات در ایران از راه ايجاد آلترناتيوی با مشخصه سکولار دموکراتیک، سرنگونی و سپس انحلال نظام حکومت اسلامی از طریق راه‌اندازی مجلس موسسان، تصویب قانون اساسی سکولار دموکرات، همه پرسی برای تعیین شکل ریاست نمادین کشور (جمهوری یا پادشاهی) و انتخابات آزاد برای تشکیل پارلمان ملی تعریف می‌کند. مشخصات عملی این کار کلان در دوره “پیشگامی” حزب عبارتند از:

– ایجاد تشکیلاتی مستقل و منسجم از سکولار دموکرات‌های ایرانی.

– ترویج اندیشه سکولار دموکراسی به عنوان آلترناتیو حکومت اسلامی مسلط بر ایران.

– ايجاد جايگاهی در خور برای طیف سکولار دموکرات‌ها در میان مخالفین حکومت اسلامی.

– تلاش برای جلب سازمان‌های باورمند به سکولار دموکراسی به منظور ایجاد پلاتفرمی برای تشکیل نیروی آلترناتیو.

– تشکیل جبهه‌ای از سازمان‌های سکولار دموکرات به‌عنوان آلترناتیو حکومت اسلامی.

– تدوین برنامه‌های سیاسی، اقتصادی و حقوقی بمنظور (شرکت در تدوین پیش‌نویس قانون اساسی جديد و همه پرسی ها و انتخابات ناشی از آن)

برای تحقق اهداف فوق، به استثنای “تدوین برنامه‌های سیاسی، اقتصادی و حقوقی” که فرصت کار تفصيلی بر روی آن تاکنون پيش نيامده، اعضای حزب در سایر موارد فعال بوده‌اند که شرح آن مختصراً در ادامه خواهد آمد.

در زمینهء انجام “کارهای مرسوم” احزاب دیگر، فعالیت حزب ما عمدا و آگاهانه چشم‌گیر نبوده ‌است. حرب ما از همان ابتدا تصمیم گرفت که در مرحله فعلی حیات خود، تشکیلاتی “آکسیونی” و “ماشین صدور بیانیه و پتیشن” و از این قبیل نباشد. سازماندهی یا شرکت در آکسیون‌های چند نفره، تبدیل شدن به ماشین صدور بیانیه‌های تکراری و بدون خواننده را حزب ما در مسیر تحقق کار کلان حزب ندانسته است.

در زمینهء تلاش برای ایجاد آلترناتیو حکومت اسلامی با مشخصه سکولار دموکراتیک موفق ترین اقدام حزب ما رابطه منظم و دوستانه با حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) بوده است. این رابطه با تأکید بر احترام متقابل به اندیشه ها و آرمان های مختلف دو حزب توانسته است برای سرنگونی حکومت اسلامی مسلط بر ایران و استقرار یک نظام دموکراتیک و سکولار ائتلافی تازه در سپهر سیاسی ایران تشکیل دهد. حزب پادشاهی (پارلمانی) خواه مشروطه ایران و حزب جمهوریخواه سکولار دموکرات ایرانیان با تکیه به باورهای مشترک شان توانسته اند تاکنون شش اعلامیه مشترک منتشر نمایند. پذیرش اصل اصلاح ناپذیر بودن رژیم اسلامی، اصل جمهوریت مردم، ثانوی بودن شکل حکومت (پادشاهی پارلمانی یا جمهوری پارلمانی) و اولویت رفراندم تصویب قانون اساسی بر همه پرسی برای تعیین شکل حکومت نکات پایه ای این ائتلاف است.

در عین حال تلاش این دو حزب برای تشکیل یک جبهه ائتلافی متشکل از احزاب و سازمان های دموکراسی خواه و سکولار همچنان در جریان است و امید می رود که در آینده بسیار نزدیک جبهه مورد بحث که نام آن هنوز تعیین نشده است اعلام موجودیت نماید.

منوچهر یزدیان

١٦ اردیبهشت ١٣٩٨ – ٦ ماه مه ٢٠١٩

***

سند اعلام موجوديت حزب سکولار دموکرات ايرانيان

بنام آبادی کشور بزرگ ايران و آزادی، رفاه و سرفرازی ايرانيان

امضاء کنندگان سند حاضر، الهام گرفته از «پيمان نامهء عصر نو» و جنبش سكولار دمكراسىِ برآمده از آن، همچنين با تکيه بر تجربه های به دست آمده، و پدنبال شرکت در سه كنگرهء سکولار دموکرات های ايران، بدين نتيجه رسيده اند که سكولار دموکرات های منفرد ايران، برای دستيابی به توان لازم در راستای شراکت مؤثر در روند ايجاد آلترناتيوی در برابر حکومت اسلامی مسلط بر ايران، و سپس منسجم شدن در راستای مبارزات انتخاباتی آينده در ايران آزاد، چاره ای جز متشکل شدن ندارند و، هم برای امروز و هم برای آن فردا، بايد دارای تشکيلات سياسی خاص خود باشند و اين تشکيلات پديده ای جز يک حزب سياسی نيست؛ اما حزبی که ناگزير بايد دارای عمری دو بخشی باشد، يکی در دوران غربت و تبعيد که می توان آن را «دوران پيشگامی»دانست و يکی در دوران پس از انحلال حکومت اسلامی که در آن انجام و اِعمال وظايف روشن يک حزب سياسی ممکن می شود.

جمع ما، اکنون و بدين وسيله، با افتخار اعلام می کند که طی يک سال گذشته، با برگزاری بيش از پنجاه جلسه و 150 ساعت رايزنی و همفکری، توانسته است مرامنامه و بنيادنامهء چنان تشکيلاتی را تدوين کرده و آنها را در سايت مخصوص اين حزب، که از امروز، در سرآغاز کار کنگرهء چهارم سکولار دموکرات های ايران، کار خود را آغاز می کند، در اختيار هموطنان علاقمند بگذارد.

اين اسناد، که در کنگره های آيندهء حزب تکميل خواهند شد، با ارائهء نقطه نظرهائی سکولار دموکرات در مورد مسائل سياسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، زمينه را برای آغاز عضوگيری و فعاليت حزب در راستای شراکت در روند آلترناتيو سازی فراهم می آورند. و آنگاه، در آن زمان که فرصت تاريخی و گريزناپذير فروپاشی حکومت اسلامی از راه می رسد و در پی آن همهء ملزومات برای فعاليت رسمی احزاب و سازمان های سياسی ممکن می شود، سبب ساز آن می گردند که اين حزب نيز بتواند در مسير شراکت در تدوين قانون اساسی سکولار دموکرات آيندهء ايران و نيز شراکت در مبارزه برای به دست گرفتن زمام مديريت کشور از طريق انتخابات آزاد اقدام نمايد.

جمع کوچک ما، بی آنکه در روزها و ماه ها و سال های آينده برای خود در قبال آنانی که از اين پس به جمع پيشگامان می پيوندند حق و امتياز ويژه ای قائل باشد، از همهء هموطنانی که فکر می کنند در امروزِ مبارزه با حکومت اسلامی مسلط بر ايران و در فردایّ آزاد ايران وجود يک حزب منسجم سياسی سکولار دموکرات می تواند تجلی گاه انديشهء سکولار دموکراسی و نگهبان آن از گزند حملات تماميت خواه باشد، دعوت می کند که در اين مسير سازندگی و آينده نگری، با مطالعهء مرامنامه و اساسنامهء «حزب سکولار دموکرات ايرانيان» به اين حزب بپيوندند و در راستای شراکت در ساختن يک ايران آزاد و آباد و سکولار دموکرات خدمت گذار وطن خود شوند.

درهای اين تشكل از امروز بروی همهء ايران دوستان سکولار دموکرات باز است و ما چشم براه يارانی هستيم که منافع ملت ايران را برتر از هر امری دانسته و برای بازسازی ايران سرفراز آينده آمادهء کنشگری سياسی و سازنده باشند.

با تشکر از همهء يارانی که در اين راه ما را راهنمائی کرده و به ما مشورت داده اند، بخصوص دوستان گرامی آقايان شهرام آريان و مهدی مفخمی.

با شادباش مجدد برای برگزاری چهارمين کنگرهء سکولارهای دموکرات ايران ​ و با آرزوی هر چه مستحكم تر شدن صفوف نيروهاى سكولار دمكرات انحلال طلب ايران! مؤسسان و اعضاء شورای موقت مرکزی حزب سکولار دموکرات ايرانيان تا تشکيل کنگرهء اول حزب مجید آژنگ، رضا اسماعيلی، حسن اعتمادی، محسن ذاکری، مهدی رضائی تازيک، مهين سلطانی، نسترن علیی، مريخ مرادی، اسماعیل نوری‌علا، احمد وحدانی، منوچهر يزديان

٢٠ شهریور ١٣٩٥ – ١٠ سپتامبر ٢٠١٦، هامبورگ – آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *